Domowa Rok 2014 Projekt „Centrum wolontariatu 60+””.

Projekt „Centrum wolontariatu 60+””.

Wszystkie zakładane cele zostały osiągnięte.
W projekcie wzięło udział 48 podopiecznych oraz 23 wolontariuszy w wieku 60+. Wszyscy uczestnicy projektu mieli dostęp do usług społecznych.
Cel został zrealizowany poprzez:
1. szkolenia dla 23 wolontariuszy nt. ich potencjału, predyspozycji, lokalnych potrzeb seniorów
2. oraz nt. pierwszej pomocy i usług opiekuńczych
3. umożliwienie seniorom dostępu do usług społecznych w tym: kulturalnych, edukacyjnych, sportowych, doradczo-prawnych, co wpłynęło na wzrost ich aktywności
4. utworzenie Centrum wolontariatu 60+, w którym była możliwa wymiana informacji pomiędzy wolontariuszami a potrzebującymi pomocy.
5. umożliwienie  seniorom dostępu do usług społecznych w tym: kulturalnych, edukacyjnych, sportowych, doradczo-prawnych, co wpłynęło na wzrost ich poziomu i jakości życia.

Zrealizowane zadania w projekcie:
1. Rekrutacja i promocja.
a) Odbyły się 4 spotkania informacyjno-promocyjne
b) zostały rozdysponowane ulotki i plakaty na terenie miasta w tym w: parafiach, MOPS, DPS, szpitalach, bibliotekach i innych miejscach.
c) zrekrutowano 23 wolontariuszy oraz 48  podopiecznych
2. Utworzenie Centrum wolontariatu 60+.
a) przeprowadzono 30 h szkolenia dla 23 wolontariuszy nt, pierwszej pomocy i podstawowych zasad opiekuńczych
b) zaangażowano 23 wolontariuszy do prac na rzecz podopiecznych.
Wolontariuszom zapewniono odzież ochronną oraz podpisano umowy wolontariackie. Każdy wolontariusz został dodatkowo objęty ubezpieczeniem NW oraz OC. Wolontariusze pracowali średnio po 20h w miesiącu , co zostało udokumentowane kartami pracy wolontariusza przedkładanymi w Centrum wolontariatu na koniec każdego miesiąca.
Wolontariusze mieli do dyspozycji środki na zwroty kosztów dojazdu do
c) zakupiono usługi społeczne w tym:
usługi sportowe - były to bilety wstępu na basen, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Usługi edukacyjne - realizowane zgodnie z zapotrzebowaniem seniorów i były to:  warsztaty plastyczne, warsztaty z treningu pamięci i redukcji stresu, warsztaty z samoobrony, warsztaty taneczne i kulinarne, warsztaty o zdrowiu, warsztaty komputerowe.
Usługi kulturalne - zakupiono bilety wstępu do kina, teatru, na koncerty i inne wydarzenia kulturalne w mieście.
Doradczo - prawne - do dyspozycji uczestników w siedzibie Centrum wolontariatu 60+ był prawnik oraz psycholog
d) w dniu 2 października zorganizowano obchody Dnia Seniora dla wszystkich uczestników projektu. Zaproszono gości: przedstawicieli samorządu oraz organizacje działające na rzecz seniorów. Po części oficjalnej (przemówieniach oraz występie Klubu Seniora) zagrał zespół muzyczny oraz zaproszono gości na poczęstunek.

Zrealizowane rezultaty:
1.Liczba osób chętnych pracować jako wolontariusze - 23 osoby (zakładano 20 osób),
2. Powstało 1 Centrum wolontariatu 60 + ,
3. Liczba osób korzystających z usług społecznych - 70, w tym 47 podopiecznych i 23 wolontariuszy w wieku 60+ (zakładano 40 osób) ;
4. Liczba wsparcia umożliwiającego zaspokojenie specyficznych dla wieku podeszłego potrzeb, w szczególności osobom starszym o ograniczonej samodzielności -  1312 usług (zakładano 1020 usług);