MOWES

W ramach projektu oferowane były następujące formy wsparcia:

1. Punkty informacyjno – konsultacyjne (Kraków, Tarnów z oddziałami w Brzesku i Bochni, Nowym Sączu, Zakopanem, Oświęcimiu). Oferowana w nich była specjalistyczna pomoc doradcza z zakresu prawa, finansów, marketingu oraz ogólna pomoc doradcza w zakresie budowania strategii podmiotu ES, tworzenia biznesplanu, zarządzania zespołem oraz projektowanie partnerstwa.

2. Akademia ES „ABC ES” – była to kompleksowa ścieżka wsparcia szkoleniowo - doradczego dla osób fizycznych umożliwiająca uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej w tym także pisania biznesplanu do Działania 6.2 (działanie w ramach którego osoby fizyczne mogą otrzymać dotację na założenie działalności gospodarczej). Dodatkowo tematyka równości szans, dyskryminacji i mobbingu. Jako uzupełnienie szkoleń była oferowane doradztwo personalne z zakresu tematyki szkoleń. Akademia przeprowadzona była przez każde z biur MOWES.

3. Akademia ES „ABC Lidera ES” – była to kompleksowa ścieżka wsparcia szkoleniowo – doradczego dla organizacji pozarządowych nie prowadzących działalności gospodarczej umożliwiająca uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej w ramach podmiotu. Tematyka szkoleń również obejmuje: zarządzanie projektem, pisanie biznesplanu oraz równość szans, dyskryminacja oraz mobbing. Jako uzupełnienie szkoleń była oferowane doradztwo personalne z zakresu tematyki szkoleń. Akademia przeprowadzona była przez każde z biur MOWES.

4. Szkolenia jednodniowe – w okresie trwania projektu każde z biur MOWES zorganizowało 10 szkoleń jednodniowych. Tematyka była uzależniona od zapotrzebowania osób chcących wziąć udział w szkoleniach lub do wyboru: budowanie strategii podmiotu ES, tworzenie biznesplanu, zarządzanie projektem, finansami etc.

Cel projektu

Celem ogólnym projektu „Sieć MOWES – Małopolskie Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej na rzecz wzmocnienia potencjału i rozwoju sektora ES w regionie” było wypromowanie Ekonomii Społecznej i wzmocnienie 150 podmiotów i 450 osób w zakresie Ekonomii Społecznej oraz zbudowanie otoczenia sprzyjającego jej rozwojowi w Małopolsce.

Został on osiągnięty poprzez realizację celów szczegółowych:

Cel 1
Podniesienie wiedzy w społecznościach lokalnych w zakresie tego, co to jest Ekonomia Społeczna i jakie są możliwości działania oraz wsparcia tego sektora w kontekście uczestnictwa w niniejszym Projekcie.

Cel 2
Utworzenie spójnego, kompleksowego modelu wsparcia dla funkcjonujących podmiotów z obszaru Ekonomii Społecznej oraz osób fizycznych zainteresowanych rozpoczęciem działań w tym obszarze.

Cel 3
Powstanie i rozwój lokalnej i regionalnej sieci wsparcia związanej z działaniami na rzecz Ekonomii Społecznej, intensyfikujący  proces prorozwojowy realizowany przy pomocy liderów społecznych wraz z samorządem.

Cel ogólny, a następnie cele szczegółowe zostały utworzone na podstawie zdiagnozowanych problemów, w których Ekonomia Społeczna postrzegana było jako realizacja celów społecznych przy użyciu instrumentów rynkowych, jakimi są:

Niezrozumienie funkcjonowania podmiotów Ekonomii Społecznej.
Niewystarczający system wsparcia podmiotów i osób w Małopolsce działających na rzecz Ekonomii Społecznej.
Ograniczone kompleksowo wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w zakresie wspierania ich działania w sektorze Ekonomii Społecznej.
Ograniczone kompleksowo wsparcie dla podmiotów z sektora Ekonomii Społecznej i niski poziom kompetencji personelu podmiotów Ekonomii Społecznej w zakresie podstaw prawnych, finansowych, marketingowych, zarządzania, pozyskiwania finansów i innych aspektów techniczno – organizacyjnych.

Odbiorcy projektu

1) Organizacje pozarządowe nieprowadzące działalności gospodarczej zarejestrowane na terenie województwa małopolskiego

2) Osoby fizyczne, kobiety i mężczyźni zamieszkujący teren województwa małopolskiego:
•    Pracujące
•    Nieaktywne zawodowo
•    Bezrobotne

Obszary działania

Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego: powiat bocheński, powiat brzeski, powiat, dąbrowski, m. Tarnów oraz powiat tarnowski.

Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych: powiat chrzanowski, powiat olkuski, powiat oświęcimski, powiat wadowicki, powiat suski, powiat nowotarski, powiat tatrzański.

Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji: powiat krakowski, powiat miechowski, powiat myślenicki, m. Kraków, powiat proszowicki, powiat wielicki.

Stowarzyszenie Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Sączu: powiat gorlicki, powiat limanowski, m. Nowy Sącz, powiat nowosądecki.