Domowa Cele

Cele

Nawiązując do dorobku życia i działalności Hetmana Jana Tarnowskiego - męża stanu, żołnierza, humanisty i mecenasa kultury, współtwórcy świetności Miasta Tarnowa - powołujemy Fundację, która przyczyni się do propagowania, szczególnie w naszym Mieście i Regionie, wartości wspomagających rozwój społeczeństwa oraz podniesienia jego poziomu cywilizacyjnego

(Preambuła statutu)

Celami działania Fundacji są:

1. pielęgnowanie pamięci i szeroka popularyzacja wiedzy o Patronie Fundacji, podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
  2. działalność kulturalna, naukowa, edukacyjna, społeczna i informacyjna na rzecz rozwoju rynku, demokracji i cywilizacji oraz zbliżenia narodów.
  3. działanie na rzecz tzw. kapitału ludzkiego, czyli pełnego wykorzystania potencjału zasobów ludzkich poprzez wzrost zatrudnienia i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw i ich pracowników, podniesienie poziomu wykształcenia społeczeństwa, zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego oraz wspieranie budowy struktur administracyjnych państwa.
  4. działania na rzecz:
  • grup defaworyzowanych, ze szczególnym uwzględnieniem wyrównywania szans osób: niepełnosprawnych, bezrobotnych, mniejszości narodowych i in.,
  • zrównoważonego rozwoju i budowy społeczeństwa informacyjnego,
  • gospodarki innowacyjnej i opartej na wiedzy,
  • ochrony środowiska oraz ochrony i promocji zdrowia,
  • integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami.

5. podnoszenie kwalifikacji dzieci, młodzieży i dorosłych
6. wspieranie działalności związanej z ochroną zabytków, w tym szczególnie Miasta Tarnowa
7. promocja miasta Tarnowa i Ziemi Tarnowskiej oraz celów Fundacji w kraju i za granicą.

Sposobami realizacji celów Fundacji są:

1. organizowanie konferencji, sympozjów naukowych, szkoleń, kursów, seminariów, warsztatów, prelekcji, wykładów,
  2. organizowanie imprez kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych - koncertów, festiwali, przeglądów, pokazów, konkursów, wystaw, spektakli itp.
  3. udzielanie dotacji dla organizacji społecznych i przedsięwzięć o celach podobnych do celów Fundacji,
  4. organizowanie zbiórek pieniędzy i środków rzeczowych,
  5. przyznawanie stypendiów i nagród oraz organizowanie innych form pomocy materialnej dla uczniów, studentów, nauczycieli, naukowców i twórców,
  6. uczestnictwo w projektach krajowych i międzynarodowych, w tym finansowanych z funduszy strukturalnych i innych zewnętrznych źródeł finansowania.