Domowa Działalność

Działalność

Działalność Fundacji oparta jest, poza ofertą komercyjną, o zewnętrzne źródła finansowania (regionalne, lokalne, strukturalne), dzięki czemu możliwa jest realizacja wielu, nieodpłatnych dla uczestników, usług o charakterze edukacyjnym, wydawniczym, szkoleniowym, stypendialnym czy badawczym.

Przykłady projektów realizowanych przez Fundację

Projekty wydawnicze – których głównym tematem jest patron Hetman Jan Tarnowski oraz miasto Tarnów, przykładami publikacji są: „Hetman Jan Tarnowski – bibliografia” (1997); „Jan Tarnowski – Hetman Wielki Koronny” (1999); „Dzieje i architektura tzw. Górnych Koszar w Tarnowie” (2000); „Wybitni tarnowianie” (2001); „Propozycje weekendowego zwiedzania atrakcji turystycznych wschodniej części województwa małopolskiego dla całej rodziny” (2006).

Konferencje naukowe - ich tematyka związana jest z historią, sprawami społecznymi i rozwojem gospodarczym, np.: „Jan Tarnowski – Hetman Wielki Koronny” (1997); „Młodzi Tarnowianie mają głos” (2000); „Samorządy – NGO’s – Przedsiębiorstwa. Formy współpracy” (2001).

Stypendia dla uczniów i studentów, akcje na rzecz funduszu stypendialnego. Do roku 2008 Fundacja udzieliła wsparcia 296 stypendystom (uczniom szkół podstawowych, średnich, gimnazjalnych i wyższych).

Projekty badawcze i strategie dla jednostek samorządu, organizacji pozarządowych (m.in.): ”Zapotrzebowanie tarnowskiego sektora MSP na rozwiązania innowacyjne. Sprawozdanie z badań” (2006); „Strategiczna analiza współpracy pomiędzy kluczowymi sektorami w Mieście Tarnowie” (2007); „Przygotowanie do wdrażania PO KL w Małopolsce w latach 2007-2013. Analiza obszarów problemowych subregionu tarnowskiego” (2007).

Od roku 2005 Fundacja prowadzi, w oparciu o dotacje UE, Regionalny Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego, działając w ogólnopolskiej sieci tych Ośrodków. Główne zadania Ośrodka to bezpłatne usługi w postaci: szkoleń i seminariów dla potencjalnych projektodawców EFS; informowanie o EFS i promowanie jego programów i dobrych praktyk; doradztwo dla projektodawców; pomoc przy tworzeniu lokalnych inicjatyw z obszaru EFS i współpracy partnerów społecznych przy ich realizacji; animacja partnerstw; pomoc w kreowaniu pomysłów na dobre projekty.

Nagroda dla Fundacji

Fundacja dwukrotnie została beneficjentem Nagrody Marszałka Województwa Małopolskiego „Kryształy Soli”:
- w roku 2007 wyróżnienie w kategorii „Edukacja i nauka”: „za całokształt działalności; za ogromny wkład w rozwój świadomości obywatelskiej i budowę społeczeństwa obywatelskiego; za działania na rzecz edukacji, w tym w szczególności za wspieranie i promocję młodych talentów; za działania na rzecz pobudzania i inicjowania przedsiębiorczych i aktywnych postaw wśród mieszkańców ziemi tarnowskiej; za modelową współpracę z licznymi partnerami zarówno z sektora administracji, jak i świata biznesu”;
- w roku 2012 wyróżnienie w kategorii „Aktywizacja gospodarcza i obywatelska”: „za czynne zaangażowanie w działalność na rzecz aktywizacji gospodarczej i obywatelskiej oraz promocji zatrudnienia, całokształt działań, bogatą ofertę edukacyjną oraz skuteczną promocję i budowanie międzysektorowych partnerstw, przyczyniających się do społecznego i gospodarczego rozwoju regionu, ogromny wkład w działalność kulturalną, naukową, edukacyjną i społeczną na rzecz rozwoju rynku, demokracji i cywilizacji oraz zbliżania narodów”.